ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

ZİRKONYUM

Doğada bulunan ve biouyumluluğu çok yüksek olan bu materyal, dişeti sağlığına katkı sağlamaktadır.Ayrıca beyaz renkli oluşu ışık geçirgenliğine izin vermekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır.Estetik açıdan elde edilen bu saydam ya da şeffaf görüntü çok olumlu sonuçlar vermektedir.Zirkonyum altyapı ise normal metallerden daha da dayanıklı oluşu sayesinde hem estetik hemde fonksiyonel açıdan tatmin edici sonuçlar vermektedir.

 zirkonyum diş kaplama, metale alerjisi olan insanlar içinde kullanılabilecek en uygun kaplama türüdür. Zirkonyum, diğer metallere göre sıcaklığa ve korozyona daha dayanıklı olması itibariyle her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

LAMİNATE VENEER

Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında

uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Laminat yaprak kaplamalarda

temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan

tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıylabu sorunların giderilmesini

amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları

ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev

kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir

şekilde gülümseyebilirsiniz!

BEYAZLATMA 

Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği bir yöntemdir, aşamaları şöyledir:Hekimin ağızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğiniz ince lastik kalıpları hazırlatması,Hastanın kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne günde en az 6 - 8 saat takması (tercihen uykuda),Tedavinin ortalama 1 - 4 hafta içinde sonlandırılması.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İkinci yöntem ise klinikte bir hekim tarafından yapılan beyazlatmadır ki aşağıdaki şekilde uygulanır:Ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir.İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur.İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir.Her iki yöntemde etkin olmasına rağmen tercih, renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

PORSELEN DOLGU (İNLEY/ONLEY)

Porselen dolgu (inley-onley), tıpkı estetik porselen kaplamalar gibi, dişin eksik kısmının her bakımdan anatomik olarak tamamlanıp, dişe porselenle dolgu yapma işlemidir.Porselen dolgu ; normalin üzerinde madde kaybı olan diş / dişlerin çürük temizliği yapıldıktan sonra, uygun alt yapı maddeleri ile istenilen koşullara getirilmesi (istenilen koşullara getirmek demek o dişten veya dişlerden ölçü alınabilecek uygun ve net hatların oluşturulması demektir), bu dişlerin hassas ölçüsünün alınıp hassas ölçünün laboratuara yollanması, laboratuarda o dişe özel, eksik kısmı anatomik olarak birebir taklit eden porselen parçanın hazırlanması ve bu porselen parçanın klinikte adeziv sistemle dişe adapte edilmesidir.

BONDİNG UYGULAMASI

Bonding uygulaması yani adeziv sistem dişlerin rengini ya da şeklini değiştirmek, boyutlarını büyütmek ya da dişlerdeki kusurları tedavi edebilmek için dişlere yapılan ilavelerle uygulanır. Bunun için kullanılan malzemeler yani mikrofil ajanlar, doğal dişlerde diş yüzeyine tutturularak dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının kolayca giderilmesini sağlar. Bu uygulamalar günümüzde koruyucu diş hekimliğinde en fazla tercih edilen ve kullanılan işlemler arasındadır. Bu sayede kişilerde en az diş kaybı sağlanır. Hastalar herhangi bir acıya maruz kalmadıklarından, anestezi uygulamasına bile gerek kalmaz. Dişler son derece doğal bir görünüme kavuşarak, kişilerin yaşama daha iyi bakmasına yardımcı olur.

GÜLÜŞ TASARIMI

Gülüş tasarımı, hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Sizin birtakım kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı da birleştirerek sağlıklı bir gülüşü planlamaktır.Gülüş tasarımı kişinin gülüşünü zirkon kaplamalar, bonding, beyazlatma, diş eti operasyonları, köprüler, diş boyu ayarlaması ve dudak şekillendirmeleri gibi tekniklerle istenilen duruma getirilmesidir. Gülüş tasarımı yapılan kişinin diş etleri normal görüntüsüne kavuşur, dişlerin renkleri, çatlak ve kırıkları düzeltilir, dişlerin kapanışı düzeltilerek kasların normal haline dönmesi sağlanır. Gülüş tasarımı doktor tarafından yüzün yapısı, ten rengi, dişler ve dudaklar gibi her detay incelenerek yapılır. Ağız sağlığında olan sorunlar birkaç seansta düzeltilerek başarılı bir çalışma ortaya konulabilir. Gülüş tasarımında dişlerin ve diş etlerinin uyum içinde olması oldukça önemlidir. Bunların gülüş sırasında belli oranda görünmesi en ideal durumdur.